Historia Klubu

Kolejne nazwy szczycieńskiego klubu sportowego:

 • 1957 rok – Sekcja Judo przy Milicyjnym Klubie Sportowym „Podchorążak”
 • 1976 rok – zmiana nazwy na Sekcja Judo przy Szczycieńskim Klubie Sportowym „Gwardia Szczytno”.
 • 1993 rok – zmiana nazwy na Sekcja Judo przy Policyjnym Klubie Sportowym Wyższej Szkoły Policji
 • 2008 rok – zmiana nazwy na Policyjny Klub Sportowy „Gwardia Szczytno” sekcja Judo.

W lutym bieżącego roku sekcja judo ze Szczytna, Policyjnego Klubu Sportowego „Gwardia” – obchodzi jubileusz 60 lecie swojego istnienia. Szczycieńska sekcja judo jest najstarszą w województwie warmińsko – mazurskim i jedną z pierwszych działających w kraju. Powstała bowiem w lutym 1957 roku przy Milicyjnym Klubie Sportowym „Podchorążak” (MKS) , to jest w tym samym roku w którym powołano do życia Polski Związek Judo.

Do roku 1960 członkami sekcji byli wyłącznie podchorążowie SOMO.

Pierwszym kierownikiem sekcji judo MKS „Podchorążak” był Andrzej Pelczarski – wykładowca Szkoły Oficerów Milicji Obywatelskiej w Szczytnie ( teraz WSPol)

W 1960 roku sekcja została zarejestrowana w PZ Judo w Warszawie i od tego momentu stała się otwarta dla młodzieży z miasta i okolic.Jest najstarszą w województwie warmińsko-mazurskim i jedną z pierwszych działających w kraju.

Pierwsi trenerzy sekcji judo, od lewej Janusz Wójtowicz, Zbigniew Nowakowski i Edmund

Pierwsi trenerzy sekcji judo, od lewej Janusz Wójtowicz, Zbigniew Nowakowski i Edmund

Judo rozwijało się głównie w ośrodkach akademickich, wojskowych i policyjnych.Z czasem stało się naczelnym sportem w szkoleniu z zakresu samooobrony podchorążych w Szkole Oficerów Milicji Obywatelskiej w Szczytnie (SOMO). Pierwszym kierownikiem sekcji judo MKS „Podchorążak” był Andrzej Pelczarski – ówczesny wykładowca SOMO.
Do roku 1960 członkami sekcji byli wyłącznie podchorążowie SOMO. W tym okresie zajmowano się głównie propagowaniem tej dyscypliny sportu wśród podchorążych i pracowników szkoły poprzez organizowanie pokazów samoobrony i judo oraz zawodów, w których brały udział pododdziały SOMO. W 1960 roku sekcja została zarejestrowana w PZ Judo w Warszawie i od tego momentu stała się otwarta dla młodzieży z miasta. Szkoleniem zajmowali się dwaj wielcy propagatorzy tej dyscypliny i sportu w ogóle, absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie: Janusz Wójtowicz oraz późniejszy długoletni prezes klubu sportowego Gwardia, zastępca komendanta ds. administracyjno-gospodarczych Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie Zbigniew Nowakowski. Ludzie ci, oprócz podstaw techniki judo, potrafili przekazać swoim zawodnikom umiejętność czerpania radości z uprawiania sportu oraz dostrzegania w nim sposobu na życie. Ich pasja i zaangażowanie znalazły odbicie również w wynikach sportowych.
W tym okresie drużyna seniorów brała udział w spartakiadach szkół resortu spraw wewnętrznych oraz mistrzostwach MO, zajmując zawsze czołowe lokaty. Edmund Legowicz w 1965 r. zajął drugie miejsce, a w roku 1966 pierwsze miejsce w mistrzostwach MO; w 1966 trzech naszych zawodników: Niczyporski, Szulc i Legowicz zakwalifikowało się do Mistrzostw Polski Seniorów. W tym okresie Edmund Legowicz brał z powodzeniem udział w turniejach klasyfikacyjnych do kadry narodowej seniorów, natomiast juniorzy Paweł Dudo i Leszek Myślak zajęli III miejsca na Mistrzostwach Gwardyjskiego Pionu Sportowego MSW. W roku 1968 na turnieju klasyfikacyjnym okręgu warszawskiego pierwsze miejsce zajął Mirosław Kamionka, na drugim miejscu uplasowali się Paweł Dudo oraz Leszek Myślak, trzecie miejsce zaś wywalczył Stanisław Chmielewski. W następnym roku juniorzy Tadeusz Dymerski i Paweł Dudo zakwalifikowali się do finałów I Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży we Wrocławiu.
W latach 1969-1973 kierownikiem sekcji i jednocześnie trenerem był Edmund Legowicz. W okresie tym nasi zawodnicy osiągnęli wiele sukcesów:
– 1971 rok – zajęcie przez Bogdana Myślaka pierwszego miejsca w lidze okręgowej juniorów,
– 1972 rok – zdobycie przez Huberta Łuszczańca wicemistrzostwa Polski młodzików, wywalczenie pierwszego miejsca w lidze okręgowej juniorów przez Janusza Maliszewskiego i pierwszego miejsca w Otwartych Mistrzostwach Warszawy Seniorów przez Tadeusza Dymerskiego,
– 1971-1972 – pierwsze miejsca Janusza Barcikowskiego we wszystkich turniejach młodzików w okręgu warszawskim.
W latach 1974-1975 kierownikiem sekcji był Lech Sklepowski. W tym czasie zespół borykał się z trudnościami natury finansowej, brakowało kadry szkoleniowej i bazy treningowej. Sekcja zajmowała się głównie szkoleniem grupy podchorążych seniorów, przygotowując ich do udziału w spartakiadach szkół MSW i prowadząc treningi tylko z wyróżniającymi się juniorami. Zaprzestano całkowicie pracy z dziećmi i młodzikami.

Po kilku latach stagnacji szczycieńska sekcja judo wreszcie weszła w fazę rozkwitu. Ten szczęśliwy okres rozpoczął się w 1975 roku, kiedy to jej kierownikiem został Wiesław Wasiak – ówczesny wykładowca Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie. Funkcję tę pełnił do 1990 roku.

Lata 1975 – 1986

Wiesław Wasiak. (Fot. arch.)

Wiesław Wasiak. (Fot. arch.)

Nowy kierownik – powszechnie lubiany i ceniony w szczycieńskim środowisku sportowym – w znaczny sposób przyczynił się do rozwoju sekcji. Zwiększyła się nie tylko jej liczebność, ale co najważniejsze – prowadzona wówczas praca trenerska spowodowała podniesienie poziomu wyszkolenia zawodników, co znalazło swoje potwierdzenie w uzyskiwanych wynikach sportowych.
Na sukcesy wpływ miała również zmiana polityki naboru zawodników do klubu i związana z tym zmiana jego nazwy z Milicyjnego Klubu Sportowego „Podchorążak” (nastawionego głównie na szkolenie słuchaczy SOMO) na Szczycieński Klub Sportowy „Gwardia”. Od tego momentu możliwe stało się wyszukiwanie talentów również wśród dzieci i młodzieży Szczytna i okolic. Jednocześnie nowo powstały klub sportowy dawał szansę młodym ludziom na aktywne i bezpieczne spędzanie czasu wolnego.
W 1975 roku w sekcji judo pracę rozpoczął absolwent Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Gdańsku-Oliwie, wychowanek szczycieńskiej sekcji judo – trener Tadeusz Dymerski. Rok później dołączył do niego absolwent tej samej uczelni trener Paweł Dudo.
Obaj skoncentrowali się głównie na szkoleniu dzieci i młodzieży uważając, że w ten sposób mogą wychować przyszłych mistrzów – zdobywców medali w Polsce i na międzynarodowych arenach. Młodzież szczycieńska tłumnie odpowiedziała na ofertę trenerów poprzez liczne wstępowanie do sekcji i systematyczny udział w treningach. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać.
Zaangażowanie i systematyczna praca z młodzieżą zaowocowała oczekiwanymi przez wszystkich wynikami.
Zawodnicy trenera Pawła Dudo: Wojciech Sarnacki, Marek Rybka, Krzysztof Lejmanowicz, Janusz Bączek, Mariusz Bałdyga, Sławomir Kantorski i Andrzej Polak plasowali się w czołówce w mistrzostwach gwardyjskiego pionu sportowego oraz w ogólnopolskich turniejach klasyfikacyjnych. Najlepsi z nich: Marek Rybka, Krzysztof Lejmanowicz oraz Janusz Bączek, zostali powołani do kadry narodowej juniorów młodszych.
Znacznymi sukcesami sportowymi mogli pochwalić się także zawodnicy trenera Tadeusza Dymerskiego. Rozpoczął on, jako jeden z pierwszych, pracę z dziewczętami, które spełniły pokładane w nich nadzieje podczas Mistrzostw Polski i Ogólnopolskich Turniejach Klasyfikacyjnych. W mistrzostwach tych zawodniczki Gabriela Kaczyńska i Małgorzata Wilga, wielokrotnie stawały na najwyższych miejscach podium, zdobywając upragnione medale.
Chłopcy trenowani przez Tadeusza Dymerskiego nie dawali się wyprzedzać „słabej płci” i w zawodach tej samej rangi odnosili podobne sukcesy. Do najlepszych zawodników tego okresu należeli: Tomasz Błaszczyk, Waldemar Bączek, Radosław Laskowski, Marek Lech, Sylwester Prusiński, Dariusz Krasiński i Wojciech Kryszczak. Wymienieni judocy zdobywali wówczas medale w Mistrzostwach Polski, w kategoriach: seniorzy, juniorzy, juniorzy młodsi oraz byli powoływani do kadry narodowej.
Największym sukcesem szczycieńskiej sekcji w tym okresie był udział Waldemara Bączka w Mistrzostwach Świata Juniorów w judo organizowanych we Włoszech (Rzym – 1986 rok).
Lata 1987 – 1998
W latach 1987 – 1998 postępował dalszy rozwój szczycieńskiej sekcji judo. Zawodnicy występujący w barwach Gwardii Szczytno coraz częściej brali udział w turniejach organizowanych w Polsce, reprezentowali również barwy kraju za granicą.

Od lewej stoją: trener Tadeusz Dymerski, wicemistrz Polski seniorów Tomasz Błaszczyk oraz trener Janusz Barcikowski, klęczą: mistrz Polski seniorów Marek Lech, młodzik Michał Dymerski i Waldemar Bączek. (Fot. arch.)

Od lewej stoją: trener Tadeusz Dymerski, wicemistrz Polski seniorów Tomasz Błaszczyk oraz trener Janusz Barcikowski, klęczą: mistrz Polski seniorów Marek Lech, młodzik Michał Dymerski i Waldemar Bączek. (Fot. arch.)

Szczególne osiągnięcia uzyskali w tym okresie: Waldemar Bączek, Marek Lech i Radosław Laskowski. Zawodnicy ci reprezentowali barwy Polski w zawodach międzynarodowych, m.in. w Niemczech i ówczesnej Czechosłowacji, gdzie wywalczyli miejsca na podium.
Opisując historię szczycieńskiej sekcji judo, warto wspomnieć o wielu innych zawodnikach, którzy wprawdzie nie zdobywali medali podczas Mistrzostw Polski, czy też w turniejach międzynarodowych, ale wielokrotnie odnosili sukcesy w zawodach niższej rangi, podnosząc prestiż sekcji i czyniąc ją jedna z bardziej znanych w kraju. należeli do nich: Jolanta Olifirko, Ewa Gałązka, Marta Laskowska, Anna Kilan, Anna Wilga, Anna Parzych, Iwona Kundera, Mariusz Wierzchołowski, Andrzej Krasiński, Piotr Marusa, Marek Szyszło, Zbigniew Matusiak, Robert Jackowski, Dariusz Choromański, Piotr Cylwik, Waldemar Iciak, Marek Łachacz, Stefan Januszczyk, Tomasz Godzina, Robert Milewski, Henryk Żuchowski, Andrzej Brzostek, Andrzej Żytowiecki, Cezary Senderowski, Dariusz Sadowski oraz wielu innych.
Część z nich nadal mieszka i pracuje w Szczytnie. Systematyczność i upór – tak cenione w tej dyscyplinie sportu – pozwoliła im odnosić nie mniejsze sukcesy również w życiu zawodowym.
Kolejne zmiany w organizacji sekcji nastąpiły w 1993 roku, kiedy to nazwę klubu z Gwardii Szczytno zmieniono na Policyjny Klub Sportowy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W okresie tym sekcja zyskała kolejnych szkoleniowców. Do pracujących trenerów: Tadeusza Dymerskiego (trenera grupy zaawansowanej) oraz Pawła Dudo dołączyli: Ryszard Szydłowski z Olsztyna, Janusz Barcikowski – wychowanek szczycieńskiej sekcji judo oraz Małgorzata Klimczak – instruktor judo. W tym czasie funkcję kierownika sekcji judo pełnił Paweł Dudo.
Efektem pracy trenerskiej w tym czasie było wywalczenie brązowego medalu w Mistrzostwach Polski Seniorek oraz tytuły wicemistrzyni Młodzieżowych Mistrzostw Polski przez Dorotę Kondraciuk. Również jej młodsza koleżanka Kamila Sawicka odniosła sukces, zdobywając srebrny i brązowy medal Mistrzostw Polski Młodziczek. Nie mniejszymi osiągnięciami mogli pochwalić się również chłopcy trenujący w szczycieńskiej sekcji judo, zdobywając brazowy medal w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski (Cezary Jabłoński) oraz srebrny medal w Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym Juniorów (Ireneusz Wierzbicki).
Intensywnš pracę prowadzono również wśród najmłodszych członków sekcji. Dla tak młodej grupy zawodników nie organizowano Mistrzostw Polski. Trenująca ekipa szczycieńskich judoków brała udział w turniejach towarzyskich w kraju i za granicą, gdzie mimo młodego wieku osiągała znaczące sukcesy. Do wyróżniających się zawodników w najmłodszej grupie wiekowej w tym okresie należeli: Tomasz Karolczuk, Piotr Moskal, Marcin Lipiński, Piotr Gogola, Malwina Dunaj, Bartosz Rzepecki, Sebastian Lipiński oraz Krzysztof Woźniak. Wielu z nich, z biegiem czasu opuściło grupę najmłodszych, przechodząc do grupy zaawansowanej. Zawodnicy ci również zdobywali medale w Mistrzostwach Polski i Europy. W ten sposób trenerzy szczycieńskiego klubu sportowego, angażując się w pracę z najmłodszymi wychowywali przyszłych mistrzów.
W 1999 roku nastąpiła kolejna zmiana kierownika szczycieńskiej sekcji judo. Stanowisko to objął Jarosław Horoszkiewicz, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, będący jednocześnie wykładowcą w Wyższej Szkole Policji.
Lata 1998 i później

Dorota Kondraciuk. (Fot. arch.)

Dorota Kondraciuk. (Fot. arch.)

Do dziś żaden judoka Pol.KS-u nie powtórzył osiągnięć Doroty Kondraciuk.
W wyniku rezygnacji z pracy trenerskiej części szkoleniowców, w latach 1998-2001 jedynym trenerem szczycieńskiej sekcji judo pozostał Tadeusz Dymerski. Okresowo w prowadzeniu treningów wspomagali go Joanna Majdan (1999 r.) – była akademicka mistrzyni świata, słuchaczka Wyższej Szkoły Policji oraz Edmund Legowicz (2000 r.) – jeden z pierwszych trenerów sekcji judo. Wspierający trenera Dymerskiego szkoleniowcy zajęli się prowadzeniem najmłodszych grup wiekowych.
Pomimo trudności związanych ze szczupłą kadrą szkoleniową, zawodnicy Policyjnego Klubu Sportowego odnotowali szereg sukcesów. Startując w zawodach krajowych i zagranicznych, zdobywali medale i wyróżnienia. Do najaktywniejszych zawodników tego okresu należeli:

 • Dorota Kondraciuk – złota medalistka Mistrzostw Europy Policji w 1999 roku oraz zdobywczyni dwóch srebrnych medali w Grand Prix Seniorek,
 • Monika Kowalska – srebrna medalistka Mistrzostw Europy Policji w 2000 r.,
 • Anna Wybranowska – zdobywczyni VII miejsca na Międzynarodowym Turnieju Nadziei Olimpijskich,
 • Ireneusz Wierzbicki – złoty medalista Akademickich Mistrzostw Polski Seniorów w 2001r.,
 • Bartosz Rzepecki – brązowy medalista Mistrzostw Polski Kadetów.

Największym osiągnięciem tego okresu nie tylko sekcji judo, ale również całego szczycieńskiego Policyjnego Klubu Sportowego było wywalczenie tytułu Mistrzyni Europy Policji przez słuchaczkę WSPol. Dorotę Kondraciuk. Do dziś żaden z zawodników Pol.K.S nie powtórzył tego sukcesu. Obecnie Dorota Kondraciuk, pełniąc służbę w słupskiej jednostce Policji, dodatkowo zajmuje się pracą trenerską z dziećmi i młodzieżą, utrzymując stały kontakt ze szczycieńską sekcją.
W 2001 roku pracę trenerską w Pol.KS. rozpoczął Michał Dymerski, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, który do chwili obecnej wspiera ojca Tadeusza. Rodzinny tandem zaowocował wieloma sukcesami. Do największych z nich należy zdobycie:

 • srebrnego (2001 r.) i brązowego (2002 r.) medalu w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski przez Kamilę Zgolak,
 • brązowych medali (2002 r.) w Pucharze Polski Młodzików oraz w Mistrzostwach Polski Juniorów (2004 r. i 2006 r.) przez Krzysztofa Woźniaka

Do sukcesów tych należy również dołączyć powołanie Malwiny Dunaj i Bartosza Rzepeckiego do reprezentowania kraju w Turnieju Nadziei Olimpijskich w grupie juniorów młodszych.

Zawodnicy szczycieńskiej sekcji judo uczestniczyli również w zawodach jujitsu.Sukcesy w tej dyscyplinie sportu osiągnął również judoka Krzysztof Woźniak, który w ubiegłym roku zdobył tytuł Młodzieżowego Mistrza Europy w jujitsu.
Policjanci – judocy biorą również udział w Mistrzostwach Polskiej Policji, zdobywając wiele medali i wyróżnień. Najwięcej krążków wywalczyli policjanci i pracownicy WSPol.: Tadeusz Dymerski (dwa złote, jeden srebrny i pięć brązowych),Monika Kowalska (dwa złote, jeden brązowy). Na podium stawali również: Joanna Majdan, Bogusława Olechnowicz, Tadeusz Kowalski, Marek Rybka, Sylwester Prusiński, Ireneusz Wierzbicki, Tomasz Karolczuk, Michał Dymerski oraz wielu innych.
Zawodnicy Policyjnego Klubu Sportowego: Ireneusz Wierzbicki, Jarosław Langren, Michał Dymerski reprezentowali polską Policję na Mistrzostwach Europy i innych turniejach międzynarodowych.

Michał Dymerski zdobył  5 medali Mistrzostw Polski Policji (1 złoty, 2 srebrne, 2 brązowe), a także: brązowy medal Mistrzostw Świata Masters (Budapeszt, 2010), brązowy medal Mistrzostw Europy Masters (Praga, 2008), srebrny medal Międzynarodowego Turnieju Policji w Judo (Czeskie Budziejowice, 2005), złoty medal Mistrzostw Polski Masters (2009, 2010), srebrny medal Mistrzostw Polski Masters (2008), wielokrotny zdobywca Pucharu Polski Masters

Funkcję trenera polskich policjantów od blisko dziesięć lat pełnił Tadeusz Dymerski.
Przytaczając historię szczycieńskiej sekcji judo, nie sposób pominąć postaci dra Radosława Laskowskiego, jednego z najwybitniejszych jej wychowanków, będącego obecnie adiunktem w Zakładzie Fizjologii Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Radosław Laskowski – dawniej mieszkaniec Szczytna – odnosił sukcesy jako zawodnik miejscowego klubu sportowego, a po ukończeniu szkoły średniej – już jako student Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. W tym czasie (w klubie AZS Gdańsk), rozpoczął również swoją pracę trenerską ze studentami oraz trójmiejską młodzieżą. Jego umiejętności techniczne, zapał i zaangażowanie połączone z uzyskaną w ramach studiów wiedzą, zaowocowały licznymi sukcesami. Prowadzenie przez niego zawodnicy zdobywali tytuły indywidualnych i drużynowych mistrzów Polski. Wysokie miejsca zajmowanie przez zawodników trenera Radosława Laskowskiego zostały zauważone przez władze Polskiego Związku Judo, co w konsekwencji skutkowało powołaniem Radka na trenera kadry narodowej Polski juniorów, a w latach późniejszych – dwukrotnie – na trenera kadry narodowej seniorek.
Zwieńczeniem jego pracy trenerskiej był udział i przygotowanie polskiej kadry judoczek do Igrzysk Olimpijskich w Atenach (2004 r.).
W 2017 roku szczycieńska sekcja judo Policyjnego Klubu Sportowego obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. W tym okresie przewinęło się przez nią kilka tysięcy dzieci i młodzieży ze Szczytna i okolic. Najlepsi z nich, reprezentując barwy klubu zdobyli ponad 30 medali mistrzostw Polski, uczestniczyli w mistrzostwach Europy, świata oraz igrzyskach olimpijskich.

Trenerzy i Kierownicy

Kierownicy sekcji judo
1957 rok – Pierwszym kierownikiem sekcji judo MKS „Podchorążak” był Andrzej Pelczarski – wykładowca Szkoły Oficerów Milicji Obywatelskiej w Szczytnie (teraz WSPol)
Od 1975 rok – Wiesław Wasiak
Od 1990 rok – Paweł Dudo
Od 1999 rok (aktualnie)– Jarosław Horoszkiewicz
Trenerzy sekcji judo
1960 – 1969 rok – Janusz Wójtowicz
1962 -1971 rok – Zbigniew Nowakowski
1971 -1975 rok , 2000- 2001 – Edmund Legowicz
1976 – 1998 rok – Paweł Dudo
od 2001 – do dziś – Michał Dymerski
od 2016 – do dziś – Piotr Moskal
0d 1975 – do dziś – TADEUSZ DYMERSKI

Galeria